Sayfalar

23 Kasım 2016 Çarşamba

Elma mı Elmas Mı?:)

Elma Bahçesine Ziyaret


Çocuklardan gözlerini kapatmaları ve bir elma bahçesi hayali kurmaları istenir. Hayallerine yardımcı olmak amacıyla öğretmen öğrencilerin gözleri kapalıyken aşağıdaki parçayı sakin bir tonda yavaş yavaş okur: (Bu hayal sırasında arkadan hafif bir müzik de verilirse çok güzel olur)


Arkadaşlar sizinle hep beraber bir elma bahçesine gidelim mi?


O zamaaaan yavaşça gözlerinizi kapatın ve hep beraber bir elma bahçesine gidelim. Güneşli ve hafif soğuk bir sonbahar günündeyiz. Elma bahçesine vardık; uzakta turuncu, kırmızı, kahverengi ve sarının değişik tonlarındaki renklerle bezenmiş dağlar bizi karşılıyor. Elma ağaçlarına doğru yürü ve elmaların harika kokusunu içine çek. Bu sırada yanında kimler var? (Sorulardan sonra biraz duraklayalım ama çocuklar cevap vermesinler, hayalimizin bitmesini beklesinler). Alt dallardaki bir elmaya uzan ve onu kopar. Bu sana Allah'ın bir hediyesi. Elman hangi renk? Kırmızı mı? Yeşil mi yoksa sarı mı? Elmayı nazikçe kıyafetine sürerek parlat. Elma o kadar parlak ki üzerinde yüzünün yansımasını görebiliyorsun. Bismillah de, elmadan bir ısırık al ve kütür kütür çıkan sesi dinle. Ağzına dağılan elma suyunu hisset. Bu an çok özel, neler hissediyorsun? (Duraklama) Elma ağaçlarının arasında yürümeye devam ediyorsun. Ne gibi sesler duyuyorsun? (Duraklama) Bir elma dalından ayrılıp yere düştü, düşme sesini duydun mu? Dalından düştü çünkü zamanı gelmişti, artık bir insana ya da hayvana rızık olmak istiyordu. Etrafta elmalardan başka neler görüyorsun? (Duraklama) İşte uçuşan kelebekler. Hangi renkteler? Sana neyi hatırlatıyorlar? Kelebeklerden biri omzuna kondu. Sakın hareket etme, onun sana bir mesajı var, dinle. Ne söyledi sana? (Duraklama) Sana öyle bie mesaj verdi ki kendini çok mutlu hissettin.

Sonunda elma toplayacağın ağacı seçtin. Ağacın önünde dur ve bu görkemli ağacı seyret. . Yeşil yaprakların arasında elmalar parlıyor. Nazikçe elmaları topla ve sepetini doldur. Sepetin yavaş yavaş doluyor, bir yandan da sonbahar rüzgarı yanağını okşuyor. Artık gitme vakti geldi. Bahçeden ayrılmaya hazırsan ayak ve el parmaklarını oynat ve gözlerini aç.
Hayalimiz bittikten sonra hayal sırasındaki sorulara geçilir:
 1. Elma bahçesine kiminle gittiniz?
 2. Elmanız hangi renkti? 
 3. Elmayı koparıp ısırdığınızda neler hissetttiniz?
 4. Kelebekler hangi renkti?
 5. Omzunuza konan kelebek size ne söyledi?
 6. Elma bahçesinde elmalardan başka neler gördünüz? Ne gibi sesler duydunuz?

Elma Deyince..


Bahçe ziyareti hayali sonrasında tahtaya büyük bir elma çizilir: Çocuklar elma deyince neler geliyor aklınıza, hadi bu elmanın içini dolduralım sizin söylediklerinizle. Çocukların fikirlerini tahrik etmek üzere öğretmen şuna benzer sorular sorabilir:

 • Elmalar hangi renklerde yaratılır? 
 • Tatları nasıldır? 
 • Elmalar ne işe yarar? 
 • Elma hangi bölümlerden oluşur? 
 • Elmadan neler yapılır? 

Elmaların her bir özelliğinin bizi Yaratıcımızın farklı bir ismiyle tanıştırdığı vurgulanır.

Çocuklar fikir yürüttükçe yeri geldiğinde aşağıdaki çıkarımları onlarla paylaşabiliriz:
 • Elmalar çok farklı renktedir; sarı, kırmızı, yeşil. (Ya Mülevvin) 
 • Elmalar farklı şekillerde ve büyüklüklerde olur.( Ya Musavvir) 
 • Her elmanın tadı da farklıdır, ekşi, tatlı, mayhoş... (Mün’im) 
 • Elmanın kabuğunun, çekirdeğinin, sapının ve aslında her bir bölümünün ayrı ayrı görevleri vardır. (Ya Alim, Ya Hakim, Ya Adil) 
 • Elmanın Çekirdeği (Ya Hafiz)
 • Bolluk, bol bol hediyeler Veren (Vehhab), İkramı seven (Kerim)

Elmanın Hayat Hikayesi


Bir elma ağacı elma verene kadar hangi yolculuklardan geçer biliyor musunuz? Şimdi gelin elma ağacının hikayesini keşfedelim. Aşağıdaki dokümanda elmanın hikayesine dair resimler var ama onlar sıraya konmamış. Bu resimleri keselim ve tablodaki yerlerini bulup yapıştıralım.Tablonun dolu halini aşağıdaki linkten görebilirsiniz:


Ek Etkinlik 1: Derse farklı çeşitlerde elmalar getirilir; elmalar tadılıp aşağıdaki gibi bir en sevdiğim elma grafiği çıkarılabilir.


Ek Etkinlik 2: Dersin başında bir dilim elmanın kabuğu soyulup dersin sonuna kadar ne gibi bir değişim geçirdiği gözlenebilir. Bu gözlem kabuğun vazifesini ve dolayısıyla Hafiz ismini anlamak içindir.

Ek Etkinlik 3: Bu ders aslında en güzel gerçek bir elma bahçesine gidilerek yapılır. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder