Sayfalar

5 Şubat 2017 Pazar

Gökyüzünden Beyaz Mektuplar

Kış Draması


Çocuklar benim bir arkadaşım kışı hiç sevmiyormuş. Onu bir türlü ikna edemiyorum, bana yardım eder misiniz?


Çocuklar ikili gruplar halinde tahtaya çıkarlar. Bir kişi kışı hiç sevmeyen arkadadaş rolünü yaparken diğer kişi ona kışın güzel yönlerini anlatarak ikna etmeye çalışır.  (Kışın oynanan oyunlar, kardanadam yapmak, kızakla kaymak, karın altında yürüyüş yapmak, karın Allah'ın izniyle bitkileri ve toprağı beslemesi vs)


"Kar'ı pek bâridâne (soğuk) ve tatsız telâkkî ederler. Halbuki, o bârid, tatsız perdesi altında o kadar hararetli gàyeler ve öyle şeker gibi tatlı neticeler vardır ki, tarif edilmez."

Karın soğuk ve tatsız perdesinin arkasına Rabbimiz birçok sıcak ve tatlı sonuçlar saklıyor değil mi  çocuklar?

Bu dramanın ardından öğrenciler kışın yapmayı sevdikleri aktiviteleri aşağıdaki dokümana çizerler:


Çizim yerine yazmayı seven çocuklar aşağıdaki dokümanlardan birini seçebilirler:BİR KAR TANESİ OLSAYDIM  (Yazma+Çizim) 


Çocuklar çizim/yazma yaparken bir yandan da aşağıdaki şarkıyı dinleyebilir ve hep beraber söyleyebilirler:
Kar Peşinde Bir Hayat


Çocuklar size çok ilginç yaşanmış bir hikaye anlatacağım. Bu, hayatının büyük bir kısmını kar tanelerinin fotograflarını çekmeye adamış bir insanın hikayesi: (öğretmen aşağıdaki dokümandan yararlanarak Wilson Bentley'in yaşam hikayesini anlatır)


https://drive.google.com/open?id=0B6lkr8g7RWFyYy1UV3MweDZGTUk

Hikayenin ardından aşağıdaki video da izlenebilir:Wilson Bentley nin yaptığı gibi bir işi aşkla şevkle yapmak ne kadar güzel değil mi çocuklar? Kainatın sırlarını, güzelliklerini keşfedelim diye Rabbimiz bize merak vermiş. Merak etmek de bir nimet değill mi, Elhamdülillah!


Kar yağarken dışarı çıkıp montunuza düşen kar tanelerine yakından bakarsanız siz de kar tanelerinin şeklini mikroskoba ihtiyaç olmadan farkedebilirsiniz biliyor musunuz? Unutmayın, deneyin tamam mı?


Bir Kar Tanesi Nasıl Oluşur?


Kar kristalleri nasıl oluşuyor bilen var mı? 

Her bir kar tanesi genelde bir toz tanesinin etrafında yaratılıyor biliyor musunuz çocuklar?  Havanın soğumasıyla su buharları donuyor ve kristalleşiyor. Kar tanesi oluşumunun hızlandırılmış videosunu izleyelim mi?


Kar Tanesi Yapalım mı?


Aşağıdaki videodan yaralanarak çocuklarla kağıttan kar taneleri yapılabilir. Kar tanesi yapımı en az 1 ders saati alacaktır. Bu sırada her bir kar tanesinin aynen herbir insan gibi eşsiz olduğu vurgulanır. Yapılan kar taneleri sınıf panosunda sergilenir ve panoya başlık olarak aşağıdaki doküman asılabilir:
Çoraptan Kardan AdamAşağıdaki videodan yaralanarak çocuklarla çoraptan kardan adam yapılabilir. Çocuklardan derse bir adet beyaz çorap ve 1 su bardağı pirinç, iki adet paket lastiği, düğme, kurdela, keçe, kumaş parçaları gibi süsleme malzemeleri ve sıvı yapıştırıcı getirmeleri istenir. Pirinç getirmeyenler için yemekhaneden temin edilebilir. Ağırlık yapacak kadar pirinç koymak yeterlidir, pirincin üstü pamukla da doldurulabilir. Pirincin etrafa saçılmaması için yine yemekhaneden büyük bir kova temin edilip doldurma işi onun içinde bir kaşık yardımıyla yapılabilir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder